چگونه برترین سرور شویم؟

مواردی که برای ساخت یک سرور خوب باید رعایت کرد

1,257

شاید شما نیز تا کنون فکر کرده باشید که چرا برخی از سرور های ماین کرافت دارای پلیر های خیلی زیادی هستند و برخی دیگر پلیر کمی دارند، در این مطلب قصد داریم به تمامی نکاتی که میتواند سرور شما را برترین سرور کند بپردازیم و انتظار میرود در انتهای مطلب بتوانید به این سوال که چگونه برترین سرور شویم؟ پاسخ دهید.

 

شروع پر قدرت:

همانطور که امروزه میتوان دید سرور های ماین کرافت زیادی ران میشود و بعد از مدتی  این سرور های آف و برای همیشه از کار می افتند و یا دارای قطعی زیادی هستند. این گونه سرور ها معمولاٌ بدون برنامه ریزی دقیق ساخته شده اند و پایه های خوبی برای ساخت یک سرور ندارند.

برای حل این مشکل ابتدا باید به صورت دقیق کاری که میخواهید انجام دهید را بدانید و پیش نیاز های این کار را به صورت کامل و دقیق آماده کنید، در ادامه به برسی برخی از این پیش نیاز ها می پردازیم.

سرور مجازی یا اختصاصی:

همانطور که میدانید سرور ها دارای گیم مود های مختلف مانند Survival هستند و این گیم مود ها نیازمند منابع میباشند، سرور های کوچک نیازمند منابع کم و سرور های بزرگ نیازمند منابع زیاد هستند و آماده سازی این منابع نیازمند پرداخت مبلغ نسبتاٌ بالایی است (بین 500تا 800 هزار تومان). برخی از افراد با خرید سرور های مجازی یا اختصاصی ارزان قیمت سعی میکنند هزینه کمتری پرداخت کنند اما به قول معروف «هر چقدر پول بدی همونقدر آش میگیری!».

سرور های مجازی به جز رم که اولویت اصلی صاحبان سرور است نیازمند منابعی مانند سی پی یو و آنتی دیداس برای جلوگیری از حملات و موارد دیگر میباشند که معمولاٌ به این موارد توجهی نمیشود.

لوگو:

هر سروری برای شروع کار خود نیازمند برند سازی میباشد و این امر بدون لوگو یا تصویری که سرور شما را معرفی کند امکان پذیر نیست.

تبلیغات:

گاهی اوقات سرور هایی را مشاهده می کنید که کانفیگ بهتری نسبت به سایر سرور ها دارند اما دارای بازیکنان کمتری هستند. تبلیغ یکی از عناصر حیاتی برای شناخته شدن و بدست آوردن بازیکن برای سرور است اگر توجه کمی به این مورد داشته باشید و تمامی موارد دیگر را به خوبی انجام دهید باز هم نمیتوانید انتظار حمایت زیادی را از سوی دیگران داشته باشید.

اطلاع رسانی:

اطلاع رسانی یکی از عوامل مهم برای رساندن اخبار و رویداد های سرور خود به بازیکنان و سایر افراد است، برای بروز شدن بازیکنان سرور از اطلاع رسانی استفاده کنید.

جوایز و تخفیفات:

جوایز و تخفیفات همیشه بخش جدا نشدنی سرور های بزرگ بوده و باعث جذب بازیکنان بیشتر برای سرور و ثابت نگه داشتن آنها میشود، همچنین نباید بی مورد جایزه یا تخفیفی ارائه شود و تنها در مناسبت های خاص باید این رویداد رخ دهد، همچنین تخفیف ها و جوایز باید با فاصله زمانی مناسبی صورت گیرد.

نداشتن وابستگی:

اکثر سرور هایی که ران میشود و بعد از مدتی آف میشود به دلیل داشتن وابستگی به شخص یا یک چیز از دسترس خارج میشوند. به طور مثال خود را مدیر یک سرور در نظر بگیرید که هزینه های سرور شما را اسپانسر شما پرداخت میکند، در این مورد در صورتی که اسپانسر یا همان حامی مالی شما از پرداخت هزینه ها صرف نظر کند شما نمیتوانید سرور خود را برای مدت زیادی ران نگه دارید.

تیم مفید و مجرب:

سرور هایی وجود دارند که دارای کانفیگ عالی اما کادر استف ضعیف هستند که این مورد بازیکنان را مجبور به ترک آن سرور میکند و بر عکس این مورد هم وجود دارد که سرور با کانفیگ نسبتاٌ ضعیف به دلیل وجود کادر استف فعال و هماهنگ پلیر های خود را روز به روز بیشتر میکند.

خاموش نشدن سرور:

در ساخت یک سرور روشن بودن سرور و رسیدگی به آن از عناصر حیاتی است و بدون توجه به این مورد تعداد بسیار زیادی از پلیر های سرور خود را از دست می دهید. برای جلوگیری از این کار باید تا حد امکان مخصوصاٌ در زمان هایی که پلیر در سرور حضور دارد از خاموش کردن سرور خودداری کنید.

استفاده از BuildTools:

کمتر کسی در دنیای ماین کرافت با واژه BuildTools آشنایی دارد. در سایت McLearn ما آموزشی برای ساخت سرور با استفاده از Spigot قرار دادیم که Spigot را از سایت Getbukkit دریافت میکردیم. استفاده از این سایت ها شاید به نظر امن تر یا ساده تر به نظر برسد اما در این سایت ها ورژن های قدیمی Spigot وجود دارند و ورژن های جدید در این سایت ها قرار نمیگیرد.

BuildTools این مشکل را حل کرده و شما میتوانید با استفاده از BuildTools آخرین ورژن Spigot را از دیتابیس آن دانلود کنید.

انتخاب ورژن مناسب:

برخی از سازندگان سرور ها درباره انتخاب ورژن سرور خود دچار شک و تردید میشوند. به طور مثال ورژن های بالاتر ماین کرافت مانند 1.15 امکانات خیلی بیشتری نسبت به 1.8 دارند اما برترین سرور دنیا (های پیکسل) از ورژن 1.8 برای ورژن سرور خود استفاده میکند، حالا سوالی که پیش میاید این است که چرا؟.

دلایل بسیار زیادی برای انتخاب ورژن یک سرور وحود دارد به طور مثال پلاگین های یک سرور. برخی از پلاگین ها یا همان افزونه های سرور برای ورژن خاصی از ماین کرافت منتشر میشود.

دلایل دیگری نیز مانند ورژن PVP در انتخاب ورژن سرور نقش دارند.

PaperMC یا Spigot:

برخی از سازندگان سرور ها با ابزاری به نام PaperMC یا همان PaperSpigot آشنایی دارند و به دلایلی مانند لود سریع تر چانک ها از PaperMC استفاده میکنند اما چرا برخی سرور های بزرگ با وجود امکانات بیشتر PaperMC نسبت به Spigot باز هم به سراغ Spigot میروند؟.

دلیل این امر پلاگین های مورد استفاده در یک سرور است. به طور مثال یک پلاگین بسیار حیاتی را برای سرور خود تصور کنید که بخاطر استفاده از PaperMC مجبور به حذف آن پلاگین می شوید. در PaperMC برخی از افزونه ها قابل لود نیستند یا ارور هایی در آنها مشاهده میشود که این موضوع باعث استفاده از Spigot می شود.

قدرت مدیریت:

بخی از سرور ها به دلیل نداشتن قدرت مدیریت توسط تیم استف ضرر های زیادی می کنند و گاهی اوقات ناچار به آف شدن می شوند. برای مدیریت یک سرور باید قدرت مدیریت و جذبه کافی داشت تا سرور را بدون مشکل اداره کرد.

رعایت حدود:

برخی از مدیران سرور قدرت مدیریت را در کار های مسخره ای مانند پاسخ ندادن به بازیکنان یا بی توجهی به آنها میدانند در صورتی که این کار نه تنها به پیشرفت سرور کمکی نمیکند بلکه به ضرر سرور نیز میباشد.

در قدرت مدیریت باید حدود رعایت شود و نه به قدری سنگین یا سرد رفتار کرد که دیگران از شما دل خوشی نداشته باشند نه آن قدر مهربان و سخاوتمند که دیگران از شما انتظار زیادی داشته باشند.

حاشیه:

هر رفتاری در سرور یا در هر جای دیگر حاشیه هایی را به دنبال دارد و نمیتوان جلوی این حاشیه ها را گرفت، اکثر افراد در حاشیه هایی که برایشان درست میکنند سردرگم میشود و نمیتواند جوابی برای آنها ارائه دهند.

چند راه حل برای جلوگیری و پاسخ به حاشیه وجود دارد. یکی از این موارد سکوت است، هرچه کمتر از مکالمات بیهوده خودداری کنید بحثی برای ساخت حاشیه به وجود نمی آید و در صورتی هم که حاشیه ای درست شود بی توجهی به آن یا دادن پاسخ درست و عقلانی بهترین کار است.

ماندگاری سرور:

اگر تا اینجای کار را با هر مشکلی که به وجود آمده بود پیشرفته بودید باید سروری که بنا کردید را ثابت نگه دارید و جلوی ریخته شدن آجر های آن را بگیرید.

مقابله با مشکلات:

چیزی که واضح است این است که با بزرگتر شدن سرور، سرور دچار مشکلاتی هم میشود، مشکلاتی که یه سادگی قابل حل نیست و شما را از ساخت سرور و ادامه کار پشیمان میکند. اما اگر به اندازه کافی به هدف خود و سرور خود اهمیت بدهید بدون توجه به این مشکلات سرور خود را به بهترین سرور تبدیل میکنید.

تمدید منابع:

منابع یک سرور پایه های اصلی یک سرور هستند که بدون آنها سروری نیز وجود ندارد. شما باید با برنامه ریزی دقیق، بودجه مورد نیاز را حساب کرده و تمام منابع سرور را حدود یک هفته قبل از پایان مدت منابع تمدید کنید.

جلوگیری از حملات:

هر سروری تا شکل گیری کامل دشمنانی پیدا میکند و این وظیفه شماست که به هر طریق جلوی این افراد را بگیرید. چندین روش برای حمله به یک سرور وجود دارد. روش هایی مانند: حملات دیداس، گریف سرور و یا ساخت حاشیه.

همانطور که در ابتدای مطلب ذکر کردیم سرور مجازی یا اختصاصی ای که خریداری میکنیم باید دارای منابعی باشد، داشتن آنتی دیداس و فایروال قدرتمند مهمترین عنصر است و باید قبل از ساخت سرور به خرید سرور مجازی دارای آنتی دیداس توجه زیادی کرد.

برسی کلی مطلب:

از ابتدای مطلب تا به اینجا تمامی موارد اساسی یک سرور که سرور شما را به بهترین سرور ممکن تبدیل می کرد مورد برسی قرار دادیم و به شما نکات مورد توجه را ذکر کردیم. برای ساخت یک سرور نیازمند شروع پر قدرت و ماندگاری طولانی سرور به همراه یک تیم مجرب است. سرور هرچقدر که خوب طراحی شود بدون برنامه ریزی پایه های سرور به مرور زمان ضعیف میشود. اطلاع رسانی در سرور یکی از بهترین راه های بدست آوردن بازیکنان ثابت است و در کل نباید تصمیم ساخت یک سرور را به هر نحوی یک روزه گرفت و یک روز نیز آن را فراموش کرد.

3.8 4 نظر ها
امتیاز پست
دنبال کردن
اطلاع از
guest
1 نظر
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
نظر درون خطی
دیدن همه نظرات
امیر علی
امیر علی
1 سال پیش

کاش واقعا میتونستم یک سرور بسازم